Na začiatok sa nám predstavte. Čo vás priviedlo k basketbalu?
"Basketbalu som sa plnohodnotne venoval počas strednej a vysokej školy. Základy som dostal ako väčšina basketbalistov tej doby od p.Cellera, ktorého si veľmi vážim a bol naozaj špička, čo sa týka tréningového procesu. Aj keď občas sme toho mali plné zuby, pretože niekedy tréningy boli naozaj ťažké, keď si spomeniem ako sme stáli pod košom a hádzali sme na kôš 10 pokusov. Za každý minutý kôš sme mali jedno "kolečko" okolo telocvične šprintom. A takto to bolo celý tréning hodinu a pol. V dnešnej dobe asi nepredstaviteľné. Potom som hrával pod trénerom Viktorom Holúbekom za starší dorast basketbalového klubu OZETA Trenčín. Bohužiaľ bolo to akurát v čase, kedy basketbal v Trenčíne skončil, keďže generálny sponzor odskočil od podpory klubu. Potom som ešte dva roky hrával ligu neregistrovaných, kde som mal možnosť si vyskúšať mužský basketbal. Aj keď to nebola celoslovenská liga, nastupovali sme proti aktívnym alebo už neaktívnym basketbalistom a myslím si, že zápasy mali svoju úroveň. Žiaľ aj tento projekt po dvoch sezónach stroskotal. Potom som sa basketbalu venoval len rekreačne.
Čo sa týka trénerských skúseností, tak ako tréner som pôsobil 13 rokov v mládežníckom futbale v klube AS Trenčín. Prečo futbal? Ja som sa za mladi venoval trom športom. Na základnej škole som hrával futbal a hokej. V piatej triede som sa musel rozhodnúť, pre jeden z týchto športov kvôli športovým triedam. Vyhral hokej, ktorý som hrával až do svojich 16 rokov za Duklu Trenčín, kedy som skončil zo zdravotných i výkonnostných dôvodov. Absolvoval som športovú hokejovú triedu na ZŠ Hodžova, kde ale paradoxne začali moje prvé kontakty s basketbalom. Mali sme telocvikára, ktorý bol veľmi zaťažený na basketbal a hrávali sme ho prakticky skoro každú hodinu telesnej výchovy. Potom som prešiel do prípravy k p.Cellerovi a už sa to so mnou viezlo ďalej. Keď som skončil v 16 rokoch s hokejom ostal mi len basketbal."
Kde vznikla myšlienka toho, aby ste sa stali šéftrénerom klubu? Aká bola vaša reakcia?
Čo z tejto pozície pre vás vyplýva? Budete naďalej vykonávať aj trénerskú činnosť?
"Hlavnou úlohou je zladiť a zjednotiť tréningový proces v klube, tak aby sme mali jasne definovaný obsah a náplň tréningových jednotiek pre každú vekovú kategóriu. Musí tam byť zachovaná postupnosť vývoja hráča. Toto je momentálne priorita, pretože klub sa rozrastá, budeme mať prihlásených opäť viacero kategórií a pomaličky sa nám už vytvára štruktúra družstiev od najmenších po najstarších. Ďalšou dôležitou úlohou je neustále vzdelávanie trénerov, získavanie cenných skúseností a aj v tomto smere chceme byť aktívni. Je v našom záujme neustále zlepšovať a skvalitňovať tréningový proces.
Chcel by som povedať, že za krátky čas fungovania klubu išla nahor aj kvalita tréningového procesu v našom klube a mojou úlohou bude, aby sme tento trend podržali. Osobne si myslím, že v tomto sa už dnes vieme porovnať s hociktorým klubom na Slovensku. Ale my sa s týmto nechceme uspokojiť a chceme byť tí najlepší.
Čo sa týka trénovania, tak určite aj naďalej chcem vykonávať trénerskú činnosť, doteraz som pôsobil pri družstve mladších žiakov u chlapcov, v novej sezóne by som sa mal presunúť do dievčenskej sekcie a pokračovať tam."
Aké sú vaše očakávania pred novou sezónou? Ako sa tvorili družstvá do nového roka?
Očakávania sú vysoké, najmä po výsledkoch z minulej sezóny, keď sme sa dokázali v niektorých vekových kategóriách výrazne posunúť a začíname výrazne klopať na finálnu osmičku majstrovstiev Slovenska. Nemôžem povedať, že je to primárny cieľ pre nás v budúcej sezóne, ale budeme mať svoje želiezka v ohni. Určite je však pre nás zaujímavejšie, že sa nám darí znižovať odstup od tých najlepších a v tomto chceme pokračovať. To sa nám podarí len vtedy, keď budeme robiť veci možno trochu inak, lepšie a s väčším nasadením ako ostatní. Dovolím si povedať, že keď ešte v tejto sezóne nie, tak v tej budúcej budeme na Slovensku výraznejšie počuť o basketbalovom klube BK AS Trenčín, čo sa týka úspechov mládežníckych kategórií.
Trošku ma mrzí, že zatiaľ mládežnícky reprezentační tréneri nedali našim hráčom väčšiu príležitosť v kempoch, pretože osobne si myslím, že máme už vo svojom klube pár talentov, ktoré by sa dokázali presadiť v reprezentačných výberoch. My budeme pracovať ďalej a veríme, že raz to príde a náš klub sa stane pravidelným zásobovateľom reprezentačných výberov v budúcnosti.
Družstvá pre novú sezónu sa netvorili ľahko, aj napriek tomu, že za pár rokov existencie zo zakladajúcich 17 detí k dnešnému dňu evidujeme na súpiskách našich družstiev niekoľko násobne viac chlapcov a dievčat. Dovolím si pripomenúť, že sme jeden z mála klubov na Slovensku, ktorý sa venuje chlapčenskému i dievčenskému basketbalu. Veľkou výhodou je pre nás možnosť prihlásiť družstvo do súťaží tzv. "mimo súťaž", kedy za družstvo môžu nastupovať aj traja starší hráči. Dokážeme si takto pripraviť tím pre ďalšiu sezónu a hráčov, pre ktorých by sme inak nevedeli vytvoriť kategóriu môžeme využiť aj naďalej.
V budúcej sezóne budeme prihlasovať 7 až 8 mládežníckych kategórií (5 chlapčenských a 2 alebo 3 dievčenské)."
Je v klube dostatok detí na otvorenie týchto kategórií? Prijíma klub nové deti?
"Ako som už spomenul vyššie, nárast detí za posledné roky sa enormne zvýšil, ale určite by sme potrebovali doplniť niektoré kategórie. Problém máme paradoxne u dievčat, kde by sme očakávali väčší záujem, nakoľko v rámci Trenčína nie je toľko kolektívnych športov (hokej, futbal) ako pri chlapcoch, ktoré by boli pre basketbal konkurenciou. Toto je tiež jedna z priorít prilákať k basketbalu tých najmenších a pokiaľ možno vhodne doplniť už existujúce vekové kategórie, najmä u dievčat. Verím, že aj projekt extraligy nám pomôže prilákať k basketbalu viac dievčat.
U chlapčenských kategórií, tam sme momentálne v stave, že už prechádzame zo stavu nábor do stavu výber, hlavne v tých starších kategóriách.
Čo sa týka tých najmenších tak privítame v klube radi dievčatá aj chlapcov ročník narodenia 2015, 2016 i 2017. Máme vytvorené družstvo prípravky, ktoré trénuje 2x za týždeň. Deti sa tu prvýkrát zoznamujú s loptou a podstatná časť tréningového procesu je venovaná aj všeobecnej obratnosti. Takže ak sa po čase dieťa rozhodne, že basketbal nie je to pravé, získa u nás aspoň základné pohybové zručnosti.
Berieme každého záujemcu ešte aj do ročníka narodenia 2013 a 2014, od ročníka narodenia 2012 a vyššie si už vyhradzujeme právo posúdiť nadanie a talent dieťaťa na basketbal. Nie je pre nás dôležité, či už v minulosti hrávalo basketbal alebo nie, ale to, aké má predpoklady venovať sa tomuto športu. Každý kto sa prihlási dostane minimálne na mesiac šancu ukázať sa, čo v ňom je a potom po skúšobnej dobe sa rozhodneme ako ďalej.
Takže každý, kto má záujem je u nás vítaný."
Ako vnímate prihlásenie klubu do extraligy žien?
"Ja osobne to vnímam ako veľmi pozitívny krok, nielen z hľadiska motivačného pre mladé hráčky v klube, že majú cieľ, kam to môžu jedného dňa dotiahnuť, ale i z hľadiska propagácie klubu samotného i propagácie mesta Trenčín. Treba si uvedomiť fakt, že extraliga žien v basketbale sa hrala minulú sezónu prvýkrát v histórii Trenčína. Niekto, kto to všetko vníma len cez výsledky sa možno nad tým pousmeje a povie, že za sezónu sa dievčatám podarilo vyhrať len dva zápasy a nebyť toho, že sa liga rozšírila z 8 účastníkov na 10 pre ďalšiu sezónu, tak by sme v extralige nepokračovali. Áno, to je pravda, ale treba si uvedomiť, kto nastupoval za náš klub v extralige a proti komu sme nastupovali. Z tohto pohľadu sú dve výhry úžasným počinom. Pred sezónou nebolo našou prioritou udržať extraligu, pre nás to bol historický okamih, dobrodružstvo, na ktoré by sa len tak hocikto nevydal. Ja osobne po skončení sezóny hodnotím tento krok ako veľmi pozitívny. Nie všetko možno vyšlo ako malo, ale dievčatá i tréneri si zaslúžia absolutórium, zo to čo dosiahli počas prvého pôsobenia v extralige.
Čo sa týka ďalšej sezóny, tak poviem to tak, sme skúsenejší, vieme, čo od toho očakávať. Vieme, že je nutné posilniť sa na niektorých postoch, ale všetko treba robiť v rámci zachovania filozofie klubu. Sme mládežnícky klub a aj v extralige chceme, aby hrali mladé hráčky a aby zastúpenie mali aj naše odchovankyne. Máme tam skúsenejšie hráčky, od ktorých očakávame, že po skúsenostiach z minulej sezóny budú vedieť spraviť poriadok v kabíne i na ihrisku a budú vzorom pre tie mladšie. Nechceme sa úplne vydať cestou, že si kúpime základnú päťku a za každú cenu sa budeme snažiť udržať extraligu v Trenčíne aj pre ďalšiu sezónu. Nie je to len otázka financií, ktoré sú potreba a ktorých je bohužiaľ v športe na Slovensku čím ďalej tým menej, je to otázka zachovania filozofie klubu. Máme podpísané memorandum o spolupráci so Strednou športovou školou a s Trenčianskou univerzitou. Čiže hráčkam, ktoré k nám prídu neponúkame len športové vyžitie, ale aj vzdelanie. A v tomto chceme pokračovať. Čo však môžem fanúšikom odkázať je, že sa určite môžu tešiť na nejaké nové tváre, ktoré budú včas predstavené. Cieľom v nadchádzajúcej sezóne je záchrana v súťaži a ja verím, že sa nám to podarí, pretože verím všetkým ľudom, ktorí pracujú v klube, vidím to ich nadšenie pre vec, počnúc vedením a končiac pri tréneroch a hráčoch či hráčkach. To sú veci, ktoré si človek za žiadne peniaze nekúpi. Ale zase podpore sa nebránime. Ak by niekto chcel pre budúcu i ďalšie sezóny byť partnerom projektu Extraligy žien je určite vítaný."