Sieň slávy 25.11.2014

Sieň slávy trenčianskeho futbalu má prvý piatich členov

Pri príležitosti 110 rokov futbalu pod Čákovým hradom vznikla za participácie klubu AS Trenčín Sieň slávy trenčianskeho futbalu. Slávnostná inaugurácia piatich zakladajúcich nominantov sa uskutočnila počas víkendu v historických priestoroch hotela Elizabeth, kde sa 28. novembra 1904 uskutočnila ustanovujúca schôdza trenčianskeho športového klubu Trencséni torna egyesület (TTE), ktorý zastrešoval ako prvý v Trenčíne aj futbal.

O nominácii členov do SSTnF rozhoduje päťčlenná komisia, ktorá stála pri jej zrode. Jej predsedom je bývalý prezident klubu Ozeta Dukla Trenčín Pavol Hozlár. Súčasný klub zastupuje generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček, históriu futbalu pod Čákovým hradom slovenská trénerská legenda Jozef Jankech, František Koronczi a autor výstavy k 110 rokom futbalu a futbalový bádateľ Jozef Hankoci.

„Je to nádherný deň pre trenčiansky futbal. Deň, kedy sa stretli ľudia, ktorí počas uplynulých rokoch venovali množstvo energie, času a schopností futbalu pod Čákovým hradom. Mnohí s ním spojili kus života. Futbal je fenomén a má tendenciu ľudí spájať. Tradícia trenčianskeho futbalu má dnes 110 rokov a to je veľká hodnota. Každý z nasledovníkov pokračoval v diele svojich predchodcu a tým ich vyjadroval úctu. Myslím si, že môžem povedať, že Trenčín právom nosí prívlastok hrdé mesto futbalu,“ povedal predseda SSTnF Pavol Hozlár.

„Futbal je významným celosvetovým fenoménom. Tento šport má viac ako 100 rokov významné miesto aj v meste Trenčín. Úcta k histórii a jej osobnostiam je predpokladom ďalšieho rozvoja tejto aktivity. Sieň slávy bude ľuďom pripomínať najvýraznejších predstaviteľov trenčianskeho futbalu, ako aj spoločenský význam tohto športu,“ píše sa v preambule SSTnF.

Sieň slávy bude zachovávať a interpretovať hrdé trenčianske futbalové dedičstvo, oceňovať zásluhy hráčov, trénerov, funkcionárov, mužstiev, rozhodcov i futbalových novinárov, ktorí významným spôsobom prispeli k rozvoju a sláve trenčianskeho futbalu. V budúcnosti sa počíta s trvalou expozíciou na novom štadióne na Sihoti. Dovtedy bude mať SSTnF zatiaľ virtuálnu podobu. Návrh na člena siene slávy môže podať ktorýkoľvek z členov výboru. Na uvedenie do SSTnF s tým musia súhlasiť minimálne štyria z piatich jeho členov. Každoročne budú prijímaní najviac traja noví členovia. Výnimkou je úvodný akt, ktorý sa uskutočnil práve dnes.

„Kto nemá históriu, nebude vnímať ani svoju budúcnosť. Futbal v Trenčíne ale má bohatú, úspešnú a často aj poučnú minulosť. Verím, že Sieň slávy prinesie bohatú tradíciu. Som presvedčený, že raz uzrie svetlo aj na novom štadióne v Trenčíne,“ dodal na záver generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček.

ČLENOVIA SIENE SLÁVY TRENČIANSKEHO FUTBALU

Pochádzal zo šľachtickej rodiny Barossovcov z Beluše. Bol trenčianskym podžupanom a poslancom v uhorskom sneme. Stal sa prvým predsedom vôbec prvého športového spolku v meste Trenčín. Ten vznikol pod názvom Trencséni Sportkör (Trenčiansky športový kruh). So spolupracovníkmi vystavili svojou prácou rodný list pomyselnému stromu života športových spolkov a klubov na území mesta.

Do sveta futbalu vstúpil ešte v ére súbojov s handrovou loptou na Hornom Šianci. Aktívnym futbalistom bol od roku 1915, keď si začal obliekať dres Trencséni torna egyesület. Za Trenčín odohral počas sedemnástich rokov viac ako 400 zápasov. Ako futbalový funkcionár pracoval dlhých 33 rokov.

Úspešný futbalový tréner sa narodil v Budapešti. Hoci svoju kariéru nezasvätil iba pôsobeniu pod Čákovým hradom, boli jeho roky v Trenčíne spojené s najväčšími úspechmi Jednoty Trenčín. V ročníku 1961/1962 doviedol zjednotený trenčiansky futbal do najvyššej súťaže. Už v nasledujúcej sezóne bol na lavičke pri najväčšom úspechu Jednoty v histórii klubu, keď ho doviedol k titulu československého vicemajstra. Karol Borhy viedol aj reprezentáciu ČSR na svetovom šampionáte v roku 1954 vo Švajčiarsku.

Od roku 1958 bol jedenásť rokov predsedom futbalového oddielu TTS Trenčín a následne Jednota Trenčín. Jednota sa počas jeho pôsobenia postarala o tzv. zlatú éru trenčianskeho futbalu. V najvyššej československej súťaži obsadila druhú priečku v ročníku 1962/1963 a tretiu v sezóne 1968/1969. Predstavila sa aj v Rappanovom pohári, finále Stredoeurópskeho pohára proti Fiorentine (0:1) a Interpohári. V rokoch 1970 až 1973 vykonával funkciu predsedu Československej futbalovej asociácie.

Šikovný útočník spojil takmer celý svoj futbalový život s Trenčínom. Dovedna odohral v najvyššej súťaži 243 zápasov (71 gólov), z toho 182 bez prerušenia. Najcennejší dres si obliekol najčastejšie zo všetkých Trenčanov reprezentujúcich ČSSR. V deviatich stretnutiach dal tri góly. Najväčší klubový úspech dosiahol ziskom titulu československého vicemajstra v drese Jednoty Trenčín v roku 1963.

Fotogaléria

               
 
Autor: mg
Rozpis zápasov
17:00
fortuna liga, 25. kolo, 1.4.2017
FC ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín
fortuna liga, 24. kolo, 19.3.2017
AS Trenčín - FK Senica
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
This is my sen 24.3.2017

Valencia CF hlavným ťahákom turnaja This is my sen

Tretí ročník aprílového turnaja „This is my sen“ (TiMS) určený pre hráčov kategórie U11...

florbal 23.3.2017

Florbalisti po skvelom obrate v semifinále

Možno už ani najskalnejší fanúšikovia neverili v postup FBK AS Trenčín do semifinále play-off...

bedminton 23.3.2017

Bedmintonista Hliničan získal na Jamajke striebro a bronz

Bedmintonista Matej Hliničan získal na turnaji Jamaica Internation 2017 v...

florbal 21.3.2017

Florbalistov po prehrách v Košiciach čaká v stredu boj o semifinále

Florbalisti FBK AS Trenčín cestovali na tretí a prípadný štvrtý zápas...

Aegon  adidas
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín  McDonalds  VRM  Edart
 Mercedes Benz  Corgoň  Smoker  SWAN  MM Transped  Machunka  Metanova  R-Trans slovlak  wsm