Aktuálne 14.4.2017

La Ling diskutoval o smerovaní rozvoja futbalu v Číne

Koncom minulého roka dostal majiteľ AS Trenčín Tshen La Ling pozvanie na návštevu Číny. Netuctový príbeh, ktorý začal písať náš klub, pritiahol pozornosť futbalových nadšencov aj v ďalej Ázii. Čelní predstavitelia východočínskej provincie Zhejiang prejavili záujem prebrať rozvoj futbalu v ich krajine a odporúčania nášho majiteľa na jeho ďalšie smerovanie.

„S radosťou som prijal pozvanie a počas januára som spoločne s malou delegáciou z Európy navštívil Čínu. Som majiteľom futbalového klubu. Navyše, moja rodina má svoje korene v tejto krajine. Pre tieto dva dôvody som sa rozhodol využiť ponúknutú príležitosť, aby som sa dozvedel viac o rastúcom futbalovom priemysle v najľudnatejšej krajine sveta,“ povedal La Ling.

„Hovorili sme o krajine, kultúre ale najmä o futbale. Čína sa snaží byť svetovou jednotkou vo všetkých smeroch. Výnimkou nie je šport. Dnes sa chcú priblížiť najlepším aj vo futbale. Ten dostáva obrovskú podporu od súčasného prezidenta krajiny, ktorý v ňom vidí veľkú príležitosť pre rozvoj. Z tohto dôvodu sa zaradil medzi hlavné rozvojové ciele celej krajiny. Počas návštevy Číny sme videli niekoľko miest v provincii Zhejiang. Regionálne autority nás pozvali na diskusiu o súčasnom stave futbalu v danom regióne. Zaujímala ich najmä cesta, ktorou by sa mohli ďalej rozvíjať. Videli sme impozantné futbalové štadióny a tréningové centrá. Vypočuli sme si ambiciózne plány do najbližšej budúcnosti. Všetky mestá, ktoré sme navštívili, majú obrovské športové stánky. Taktiež dostatok obyvateľov, aby vytvorili niekoľko dobre fungujúcich profesionálnych futbalových klubov s náležitým zázemím,“ povedal La Ling.

„Hlavným rozdielom medzi Čínou a Európou je mentalita ľudí. Väčšina obyvateľov Číny futbal dnes nevníma ako súčasť svojich životov. Politika jedného dieťaťa spoločne so zameraním na štúdium a kariéru v tomto smere hrajú veľkú rolu. Takmer všetky deti prestávajú hrať futbal vo veľmi skorom veku. Štruktúra práce s mládežou nemá silné základy. Práve toto je jedným z hlavných problémov toho, že futbal nie je na takej úrovni, ako by si v Číne predstavovali. Zmena potrebuje dostatok času. Faktom však zostáva, že ak Čína neprestane investovať do futbalu, bude v konečnom účtovaní úspešná.“

Počas návštevy AS Trenčín prostredníctvom majiteľa klubu v Číne prišla šanca stretnúť sa s niekoľkými úspešnými ľuďmi. Jedným z nich bol aj pán Zhou, ktorý je majiteľom spoločnosti Joinstar. „Sídlo spoločnosti sa nachádza v Hangzhou. Pán Zhou ale pochádza z Qingtian. Práve toto miesto má pre mňa špeciálny význam, keďže z tejto dedinky pochádza môj starý otec. Je to miesto, kde začínajú moje čínske korene,” prezradil s úsmevom na tvári La Ling.

Joinstar je spoločnosťou, ktorá sa nachádza v zozname sto najúspešnejších firiem v Číne. Má obrovský vplyv na smerovanie zdravotníctva vo svojej krajine. Vyvíja technologické vybavenie pre nemocnice a zdravotné zariadenia. Joinstar je jednou z najinovatívnejších spoločností v zdravotníckom priemysle vôbec. Jednou z najpokrokovejších vecí je prístroj, ktorý dokáže rozpoznať viacero chorôb už v počiatočnom štádiu. Do desiatich minútach môže z jednej kvapky krvi rozpoznať choroby ako je napríklad rakovina.

Spoločnosť Joinstar vlastní nadáciu prispievajúcu na výstavbu škôl vo vidieckych oblastiach krajiny. „Ak sa pozriem na všetky tieto projekty, ktoré robia, nájdem veľmi úzku paralelu s naším klubom. Dá sa povedať, že v oblasti podpory charitatívneho hnutia máme podobné ciele,” pokračoval Ling.

„Výlet do Číny bol veľmi inšpiratívny. Mal som príležitosť vidieť na vlastné oči smerovanie futbalu v tejto silnej krajine. Som presvedčený, že Čína sa raz stane dôležitou súčasťou svetového futbalu. Potešila ma miestna pohostinnosť a veľmi dobrá organizácia tejto cesty zo strany pána Chena Longa. Dúfam, že Čínu navštívim ešte mnohokrát a podarí sa mi prispieť k rozvoju jej futbalu,” povedal na záver La Ling.

Autor: astn
Rozpis zápasov
18:00
fortuna liga, 29. kolo, 28.4.2017
AS Trenčín - MŠK Žilina
fortuna liga, 28. kolo, 22.4.2017
AS Trenčín - MFK Ružomberok
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
Fanúšikovia 27.4.2017

Zápas proti Žiline s florbalistami, Valenciou, West Ham United a playstation zónou

Sihoť čaká exkluzívny ligový súboj dvoch mužstiev...

florbal 27.4.2017

Matejka: Pomýšľali sme na zlato

Florbalisti AS Trenčín dosiahli v nedávno skončenom ročníku extraligy skvelý úspech. Prebojovali sa až do...

This is my sen 27.4.2017

Obhajcom Slovan Bratislava, tento rok s účasťou Valencie a West Ham United

Tretí ročník aprílového turnaja „This is my sen“ (TiMS) určený...

ASTV 26.4.2017

Aegon končí ako generálny partner AS Trenčín

Poisťovňa Aegon končí posledným zápasom tohto ročníka Fortuna ligy v pozícii generálneho...

Aegon  adidas
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín  McDonalds  VRM  Edart
 Mercedes Benz  Corgoň  Smoker  SWAN  MM Transped  Machunka  Metanova  R-Trans slovlak  wsm