florbal 5.4.2017

Florbalisti vyradili majstra, sú po prvý raz vo finále extraligy

Florbalisti AS Trenčín to dokázali. Po vyradení Florka Košice vo štvrťfinále extraligy si poradili aj s druhým košickým mužstvom. Majstrovský ATU Košice zdolali 3:1 na zápasy. Už pred štartom finálovej série proti Záhorskej Bystrici je isté, že v tejto sezóne budú najhoršie strieborní. Do klubovej vitríny tak pribudne prvá medaila.

Trenčania si priviezli z Košíc jednu výhru. Sobotňajší zápas mal preto veľa napovedať o ďalšom priebehu celej série. Hráči ATU, zvyknutí na menšie ihrisko a iný povrch, pricestovali do Trenčína v plnej zostave. Navyše, odhodlaní postúpiť opäť do finále. Už v 2. min tretieho semifinálového duelu ich nakopol Kalafut, ktorý zužitkoval šikovnú prihrávku Kerekeša – 1:0. Bol to práve inkasovaný gól, ktorý sa stal skvelým impulzom pre dobre namotivovaných domácich florbalistov. Trenčania vysoko napádali a nechceli dovoliť hráčom ATU jednoduchú rozohrávku. Dostávali ich pod tlak a brali im loptičky ešte na vlastnej polovičke. V 7. min sa trafil Dávidek, ktorý dostúpil hráča v útočnom pásme a umiestnenou strelou zaskočil brankára Palka – 1:1. Striedanie po striedaní Trenčania poctivo tlačili Košičanov a pripravovali si šancu za šancou. V 11. min sa najskôr neujala prvá Kováčova strela z polovičky ihriska, druhá však zapadla za bezmocného Palka – 2:1. Na konci prvej tretiny vytlačil rozohrávku ATU Ellinger, pričom loptičku získal Múčka, prihral ju spať na rozbehnutého Ellingera a bolo 3:1. V polovičke zápasu sa presadil aj azda najlepší obranca súťaže Machara, ktorého do brejku vysunul brankár Turek – 4:1. Už o dve minúty neskôr vymyslel práve aktívny Machara krížnu prihrávku na Heleša, ktorý cez rozhodenú obranu hostí krásne trafil ľavý horný roh bránky – 5:1. Nebolo by to ale semifinále play-off keby neprišla dráma. Do konca druhej tretiny sa podarilo znížiť Čonkovi-Skybovi, ktorému po fatálnej chybe prihral domáci Klapita – 2:5. Na začiatku tretej tretiny sa nechal zbytočne vylúčiť Meliš a hráči ATU využili ponúknutú presilovú hru. Z prvej rozvlnil sieť Halás – 3:5. V 47. min sa po štandardnej situácii a odrazenej loptičke trafil Kerekeš a rázom bolo už iba o gól – 4:5. O minútu neskôr dostali hráči ATU výhodu ďalšieho voľného úderu v hĺbke obranného pásma AS. Zlé postavenie Trenčanov využil Gašparík strelou z prvej a bolo vyrovnané – 5:5. To bol signál pre trénera Juraja Matejku, ktorý si okamžite vyžiadal oddychový čas a stiahol hru na dve formácie. Už o minútu neskôr ale nabil napádajúcemu Petrovi Helešovi dezorientovaný Dluhoš, ktorý tak svojou fatálnou chybou pripravil ATU o celý zápas – 6:5. Košičanom sa neporadilo využiť záverečnú minútovú hru bez brankára a florbalisti AS Trenčín sa tak ujali vedenia v sérii 2:1 na zápasy.

Ani v nedeľu tímy nechceli ustúpiť od nastolenej taktiky. Opäť sa hral útočný florbal plný aktívneho pressingu. Už v 3. min využil chybu skúseného Szaba domáci Meliš – 1:0. V nasledujúcom striedaní zachytil vysokú loptičku v hraničnej situácii Čonka-Skyba a prestrelil z otočky Tureka – 1:1. Už o minútu zvýšil na 2:1 pre hostí Gašparík, ktorý si poľahky obhodil Mikolaja a zakončil k vzdialenejšej žŕdke. V nasledujúcom striedaní sa dokázal presadiť aktívny Machara, ktorý založil protiútok, narazil si loptičku s Petrom Helešom a sám aj akciu zakončil – 2:2. Trenčania si ale opäť nedali pozor na kritickú minútku po vstrelenom góle a po chybe Kováča inkasovali z hokejky Čonku-Skybu – 3:2. Na konci prvej tretiny sa trafil v životnej forme hrajúci Múčka, ktorý sa bravúrne pripravil na tohtoročné play-off a svojimi výkonmi ťahá celú tretiu formáciu – 3:3. Druhú tretinu začínali Košičania presilovkou, keď to s dôrazom prehnal Múčka. Oslabenie Trenčania ustáli, ale už o minútu inkasovali z hokejky nepokrytého Halása a Košice opäť vyhrávali – 4:3. AS sa podarilo vyrovnať v polovičke zápasu v presilovej hre. Pavlov Heleš strelou z prvej prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Zápas sa tak prakticky začínal od nuly. Oba tímy však stále chceli hrať útočný florbal a tak mali obaja brankári plné ruky práce. Na konci druhej tretiny dostali Košičania ďalšiu z mnohých štandardných situácií v okolí bránky Dominika Tureka. Keď už sa zdalo, že Trenčania pôjdu do protiútoku, loptička sa odrazila naspäť k nepokrytému Kerekešovi, ktorý pohodlne skóroval – 5:4. Florbalisti AS však opäť naskočili do tretej tretiny pripravení otočiť zápas vo svoj prospech. Vidina historického finále bola silná a hnala hráčov cez bolesť k víťazstvu. Vyrovnať sa hneď sa začiatku tretiny podarilo Múčkovi, ktorý našiel nepokrytý priestor na bližšej žŕdke Palkovej brány a skvele ho dokázal trafiť – 5:5. V nasledujúcich minútach si Turek v bránke domácich pripísal azda štyri bravúrne zákroky a držal šance Trenčanov nad vodou. Odmenou pre domácich bol gól Mandinca na 6:5, ktorý využil výbornú prácu Meliša a Petra Heleša v útoku pri napádaní rozohrávky. Zo stredu prestrelil ťahom Palka – 6:5. Ten istý hráč sa ale nechal v 52. min prísne vylúčiť za bránenie v hre, čo bol signál pre košického trénera Bučka na oddychový čas. To ešte ale hráči ATU nevedeli, že za 12 sekúnd to s dôrazom preženie aj Múčka. Taktiež inkasoval dvojminútový trest. Florbalisti AS tak hrali skoro dve minúty oslabení o dvoch hráčov. Situáciu, ktorá mohla zápas rozhodnúť, ale umne ubránili. Po zvyšok zápasu sa hráči ATU snažili vyrovnať skóre a odvrátiť tak vypadnutie v semifinále, ale nervozita im zväzovala ruky. Viacerí sa ocitli v dobrých streleckých pozíciách. Ani záverečná hra bez brankára už gól nepriniesla a florbalisti AS Trenčín tak mohli oslavovať historický postup do finále. Stalo sa tak po troch identických výhrach 6:5 nad minuloročným majstrom Slovenska.

3. zápas semifinále play-off extraligy
FBK AS Trenčín – ATU Košice 6:5 (3:1, 2:1, 1:3)

Góly: 7. Dávidek, 12. Kováč (Peter Heleš), 20. Ellinger (Múčka), 32. Machara (Ellinger), 34. Peter Heleš (Machara), 49. Peter Heleš (Mikolaj) - 2. Kalafut (Kerekeš), 36. Čonka-Skyba, 45. Halás, 47. Kerekeš (Navrátil), 48. Gašparík (Szabó)

Vylúčení: 2:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 292 divákov

ATU: Palko – Dudovič, Gašparík, Navrátil, Pažák, Kerekeš, Talarovič, Bučko, Dluhoš, Szabó, Kročko, Halás, Németh, Ferenc, Kozák, Bezeg, Kalafut, Čonka-Skyba, Kozej

4. zápas semifinále play-off extraligy
FBK AS Trenčín – ATU Košice 6:5 (3:3, 1:2, 2:0)

Góly: 4. Meliš, 6. Machara (Peter Heleš), 17. Múčka (Machara), 32. Pavol Heleš (Peter Heleš), 42. Múčka (Ellinger), 47. Mandinec (Peter Heleš) - 4. Čonka-Skyba, 5. Gašparík (Dudovič), 6. Čonka-Skyba, 23. Halás (Dudovič), 39. Kerekeš (Kalafut)

Vylúčení: 4:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 273 divákov

AS: Turek – Kováč, Pavol Heleš, Machara, Dávidek – Klapita, Mikolaj, Matejka – Meliš, Peter Heleš, Mandinec – Žiaček, Múčka, Ellinger – Hrušovský, Seewald

Fotogaléria

Autor: pk

Fotogalérie 15.4.2024

Fotogaléria | Zápas Niké ligy proti FC ViOn Zlaté Moravce

Fotogaléria Petra Kapustu zo zápasu 5. kola nadstavby Niké ligy proti FC ViOn...